Daryz tok ned Minnie Hauk til Arc-gull!

Skrevet av Tom W. Johannessen,  05.10.2025
Artikkelbilde
Daryz tar ned innvendige Minnie Hauk i Prix de l'Arc søndag. Skjermdump: Equidia

Daryz (F-H Graffard/Mickael Barzalona) tok ned favoritten Minnie Hauk (Aidan O'Brian/Christophe Soumillon) med hode (skjermdump: Equidia) i en virvlende finish mellom to hester i Prix de l'Arc.





* En 6-prosenter og et 5. valg i det norske V4-spillet. William Buick på Cualificar ble nummer 15 av 17 startende. 34-årige Mickael Barzalona satt på vinneren, Francis-Henri Graffard trener. Han tok sin 11.seier i et Gruppe 1-løp i 2025 og går mot sitt første championat i Frankrike. Dette var den første Arc-triumfen for trener og jockey. Eierfargene tilhører Aga Khan (Aga Khan Stud er dagens stallnavn). Princess Zahra Aga Khan har overtatt åtte måneder etter en av sportens største eiere og oppdrettere, Aga Khan, døde i februar. Aga Khan-familien har nå åtte titler i "The Arc" (1948, '52, '59, '82, 2000, '03, '08 og '25) og er dermed mestseirende; tidligere var topplassen delt med Juddmonte.  

* Minnie Hauk tapte med tre hundredeler. Tidligere toppjockey, nå trener og ITV-ekspert, irske Johnny Murtagh (Arc-vinner i år 2000 på ryggen av Sinndar) var blant dem som lurte på om Christophe Soumillion gikk "half a furlong too soon". Svaret foreligger aldri.

* 3-årige Daryz tok seier nummer 5 i den 7. starten. Han kom til Prix de l'Arc som en urutinert hest, 20. august ble han sist av seks på York i "Juddmonte" (Gruppe 1) som ble vunnet av Ombudsman og William Buick. Her løp han meget urutinert, men kurven har pekt bratt oppover for sønnen til Sea The Stars. I siste start, før triumf-søndagen, var han slått med hode av japanske Croix Du Nord som ikke lyktes i Prix de l'Arc. 

* Forhåndssnakket om hvor viktig det er å stå innvendig i Prix de l'Arc, var mer enn tomt prat. De tre første hestene kom fra de tre innerste sporene: Daryz (spor 2), Minnie Hauk (spor 1) og Sosie (spor 3).

* Mickael Barzalona, født i Avignon, vant fire løp (to Gruppe 2, ett Gruppe 1) denne Longchamp-helgen. To lørdag og to søndag. Seieren i Prix de l'Arc var hans 47. i Gruppe 1. Toppmann Barzalona plasserte Daryz ved railen i første halvdel av søndagens løp og siktet seg inn på ryggen til Minnie Hauk.


* Den japanske seieren i Europas største galoppløp lar vente på seg. Denne gang var verken trekning eller baneforhold snill mot de japanske hestene. Best av tre: Byzantine Dream, med Oisin Murphy, som ble femte slått 4,5 lengder etter å ha gått tom for gass de siste 200. En god hest, men strengt tatt ingen etablert Gruppe 1-hest i hjemlandet.

* Arc-toer Minnie Hauk er aktuell for Breeders' Cup i USA, enten i Filly & Mare Turf eller selve Turf-løpet.


Forhåndssak før løpet: Om spor og baneforhold

Europas viktigste galoppløp er timer unna. Nesten 32 millioner norske kroner venter vinneren i Prix de l’Arc. Det siste forhåndssnakket handler mer om baneforhold og sportrekning enn hester.

* I 5+-spillet krydres potten med en jackpot på hele tre millioner euro.

* Starttidspunkt for årets utgave av Prix de l'Arc de Triomphe på Longchamp er kl. 16.05 norsk tid.

* William Buick sitter på spennende 13 Cualificar fra boks 8. Godolphin-hesten, med en oppadgående formkurve, trenes av veteranen André Fabre som har hatt åtte Arc-vinnere i sin stall. Det er rekord for en trener i løpet som ble ridd første gang i 1920. William har aldri vunnet Prix de l’Arc. I 2012 skulle han ha ridd høyprofilerte Nathaniel for John Gosden, men den ble strøket dager før storløpet.  

På Eirik Stenhaugs glimrende bilde fra finishen av 2015-utgaven av Prix de l’Arc vinner Frankie Dettori (mestseirende jockey i Prix de l’Arc med seks seire) og 3-årige Golden Horn. Frankie og Gosden-trente Golden Horn startet fra spor 14, og Frankie tryllet seg frem til en flott posisjon. Det har vært tre Arc-vinnere fra spor 14, én fra spor 16 og ingen fra spor 17 og 18. Hesten som trakk spor 18 i år trakk seg og pakket sammen etter sportrekningen.

Uheldige spor for to japanere, bra for den tredje
To av de japanske hestene; 15 Croix De Nord (japansk Derby-vinner) og 6 Byzantine Dream, med Oisin Murphy, trakk spor 17 og 15. Japan mangler en Arc-vinner, og det blir tøft for nevnte duo og overvinne en sportrekning som plasserte dem «in the car park» - eller pølsebua i norsk språkdrakt. Den tredje japaneren, 16 Alohii Alii, har vært heldig med startboks 4. Hesten kommer fra Gruppe 2-seier i canter og må selvfølgelig opp ett hakk. Men den skal helt klart passes på et baneunderlag den skal takle alle dager i uken. Jockeyen Christophe-Patrice Lemaire kjenner hesten og Longchamp. Og han kan lene seg på bøtter av selvtillit og tall og inntjente penger som ingen andre i verdensgaloppen matcher de ti siste årene. Han ble japansk championjockey I 2017, ’18, ’19, ’20, ’21, ’23 og ’24. I fjor hadde han en seiersprosent på mer enn mektige 29.  

Favoritten i spor 1
17 Minnie Hauk, oppkalt etter en amerikansk operasangerinne som døde i 1929, er en 3-årig Aidan O’Brien-hoppe med seier i Oaks, Irisk Oaks og Yorkshire Oaks på cv-en. O’Brien jakter forøvrig Arc nummer tre.
Minnie Hauk er nå spillefavoritt fra spor 1, men spørsmålet for hennes del er baneunderlaget. Det blir “testing ground” etter fem millimeter regn det siste døgnet – og en bane som blir oppgått flere steder. Det smartness fra jockeyene som vil avgjøre mye. Enkelte steder er banen mindre oppgått, her blir det fight om posisjoner og den riktige reisen.

* «I’m not sure the pace will be so strong», sa Christophe Soumillon i det siste intervjuet med Sky Sports. Han har vunnet Arc tre ganger tidligere og tror på Minnie Hauk fra spor 1. Vil trolig legge seg i rygg på lederen.

* Dagen startet ellers strålende for den nyetablerte duoen O'Brien/Soumillon (Ryan Moore er på skadelisten) med den første Gruppe 1-seieren for 2-årige Diamond Necklace i Criterium des Pouliches. Dagens andre løp, Prix Jean Luc Lagardere (Gruppe 1) for 2-åringer gikk også til Aidan O'Brien/Christophe Soumillon med Puerto Rico.

* 10 Aventure, en 4-årig fransk hoppe, starter i spor 12 i Arc. Ble toer etter Bluestocking i fjor og kan være en vinner i år - tross et spor i grenseland. Kommer fra Gruppe 1-seier. Christophe Ferland trener, Maxime Guyon rir.
Weltheimer et Frere eier, brødreduoen bak Chanel, en verdenskjent og velduftende familiebedrift i flere generasjoner.
Samme eierfamilie hadde forøvrig superhoppa Ivanjica, imponerende vinner av Arc'en i 1976 det året Noble Dancer, trent av Terje Dahl, ble nummer fire. Freddy Head, bror til Treve-trener "Criquette" Maarek-Head, satt i salen.

* Pass ellers på 11 Daryz i dag - fra et flott spor 2. Vi siterer fra Racing Post: “Largely progressive at about 1m2f; bred to be suited by 1m4f and he's by an Arc winner”.
Mickael Barzalona rir, F-H Graffard trener.