* Dette sier Annike til ovrevoll.no tirsdag formiddag. Jacob Johansen tar dermed plassen til Elione Chaves (i øyeblikket i Dubai, skal videre til Japan) som førstejockey på en stall med mange stjernehester: Aphelios, Admiral De Vega, If He Says So og Youonlyliveonce har til sammen vunnet 41 løp og er alle millionærer. Førstnevnte, med 15 besøk i vinnerpaddocken, har løpt inn 3,7 millioner norske kroner. Nå pensjonerte Hard One To Please etter derby-på
.jpg)
* Annike kaller avtalen med Jacob «en gentleman’s agreement». – Jacob bor i Malmö og rir ut for Jessica Long. Men våre hester møtes ikke veldig ofte så det behøver ikke være noe problem, sier hun.
* Jacob Johansen, som fyller 54 år den 26. april, ble skadet på Øvrevoll den juli i fjor. Han måtte i bakken (skadet nakken), etter målgang i en treningsgalopp etter en løpsdag der han vant på Are Hyldmos Nope Never. Jacob har jobbet seg målbevisst tilbake. - Han har ridd en stund allerede og melder at kroppen fungerer bra, uttaler Annike Bye Hansen.
* Den danske toppjockeyen har 382 seire på sin Øvrevoll-CV. Han har tre Derby-seire på Norges eneste galoppbane: Brown Ale (1998, Wido Neuroth), Probably (2013, Rune Haugen), Hard One To Please (Annike Bye Hansen 2022. Jacob Johansen følger et tøft treningsregime og er kjent for både sin styrke og seriøsitet. Han startet jockeykarrieren som amatør allerede i 1986 som 14-åring; da red han på Klampenborg med dispensasjon.
* - Jeg er klar og gleder meg. Og jeg vet hva jeg går til; jeg var jo der før Elione Chaves kom. Formen? Den er fin. Jeg løper mellom 6,5 og 8,5 kilometer hver dag. Pluss push-ups og den type trening, sier Jacob Johansen til ovrevoll.no. Han bekrefter at han fortsetter den daglige jobben i Malmö hos Jessica Long og sier det samme som Annike: - Det er ikke noe problem. Jessica og Annikes hester møtes ikke ofte.
* Tonje Sørvang, med 13 jockeyseire i Norge og Sverige i fjor, er lærling hos Annike Bye Hansen i 2026. Hun startet i jobben mandag den 2. februar.