Jan-Erik drømmer om å vinne et Gruppe-løp utenfor Skandinavia

Skrevet av Tom W. Johannessen,  05.05.2026
Artikkelbilde
Jan-Erik klatret ned av hesteryggen og inn i trenerrollen - med ansvar for Neuroth-stallen fra 1. januar 2024. Det har blitt mye tommel opp etter det. Nå er han klar for en ny sesong. Foto: Svensk Galopp

- Et av hovedmålene er å vinne et Gruppe-løp utenfor Skandinavia. Jan-Erik Neuroth slår dette klart fast. For ham er dette en drøm og en ambisjon på veien videre i en spennende trenerkarriere.

 

* Jan-Erik, som fyller 40 i slutten av oktober, har kommet langt. Talent og gener har gitt drahjelp, men uten sansen for hardt arbeid, hadde ikke resultatet blitt det samme. Å si at Jan-Erik ikke jobber hardt, er det samme som å si at Beatles var et upopulært band. Det stemmer ikke. Ti timer om dagen, seks dager i uken – med blikk for detaljer og med et godt utviklet konkurranseinstinkt. Jan-Erik er ikke påtatt sympatisk, han tilbyr ekte vare. 24/7. For Øvrevoll og galoppsporten er dette en liten gave. 

-

* Neuroth-stallen sender ut tre hester den 7. mai på Øvrevoll; egeneide Matilda (1. løp), Theonello (Stall Perlen, V65-5) og Soledar (Stall EOS, V65-6). Oliver Wilson, i år førstejockey for Stall Perlen, rir alle tre. Se kommentarer nederst i saken. 

Ami De Vega er flaggskipet

Ami De Vega, i Stall Perlens blå og hvite farger (Hesteguidens bilde på vei mot Oslo Cup-triumfen i fjor med Sandro de Paiva), er hesten som per i dag bærer Gruppe 1-drømmen på sine stadig kraftigere skuldre: Høyprofilert Derby-vinner på Øvrevoll i 2023 i regi av Wido Neuroth – med Jan-Erik som vinnende styrmann. Altså far & sønn, kombinasjonen som satt der i det aller siste forsøket. Et hopp i tid: Ami De Vega ble nummer fem i Gruppe 1-løpet Grosse Preis von Bayern i München den 8. november i fjor etter et solid løp. Hadde ikke startet siden juli, ble dyttet ut i siste sving og mistet fart. Blir nok treer med et heldigere løp. Avsluttet veldig bra. Har 9 seire på 18 starter, over tre millioner på konto og går de største stayer-løpene i Skandinavia i år. Har selvfølgelig også blikket inn i et større selskap, er meldt i flere Gruppe løp i Tyskland. Står på 95 i handicap. 

* 33 hester er i år på plass i Neuroth-stallen, bokstavelig talt. Det er pluss åtte fra i fjor: Elleve er 2-åringer (ti skandinaviskfødte), ti er 3-åringer, syv 4-åringer, to 5-åringer, to 6-åringer og 9-årige Seneschal, «uheldig i fjor, påridd på Jägersro». Sitat Jan-Erik. 

* Stall Perlen og Bente (sammen med Mystery Night og Jan-Erik på Svensk Galopps bilde under) og Magne Jordanger har 14 hester hos Jan-Erik, Stall EOS har fem, Bling Enterprise tre, Neuroth Racing står registrert med 2. Ni eiere har én hest hver.  

Eventyrhesten Schamyl på vei mot comeback
Schamyl
løp ikke i 2025, steilet opp i startboksene i Göteborg i september - og slo beinet. Operert, det ble ingen starter i fjor. Klar for å begynne å gå fort, melder Jan-Erik. Danskfødte Schamyl (Stall Petterøe’s Mix) er et firbent eventyr: Voter, Svenskt Derby, Norsk Derby, Breeders’ Trophy Classic, Svenskt St. Leger i et jafs som 3-åring. Han stod over Dansk Derby og Dansk St. Leger og gjorde dermed konkurrentene en tjeneste. - Han leverte hver gang. Tok hvert løp på strak arm. Han bare liker å løpe. Vinner ikke med mye, men vinner med nok. Han har en naturlig, god aksjon. Og en egen ro i måten å gå løp på. Det er i startboksen han kan bli litt hissig, han vil ut og løpe, sa Jan-Erik til ovrevoll.no etter 3-årssesongen.Det kan bli et etterlengtet comeback rett ut i Oslo Cup som 5-åring. 

Svensk trenerchampion i debutsesongen
I debutsesongen som trener, 2023, ble Jan-Erik svensk champion med veldig klar margin. I godt kompaniskap med 3-årige Schamyl, nevnt over, tikket 5,73 svenske millioner inn på kontoen for premiepenger. Lennart jr. Reuterskiöld, Patrick Wahl og Niels Petersen fulgte på de neste plassene. I 2025 gikk det svenske championatet til Niels Petersen foran Roy Arne Kvisla, Patrick Wahl og Annike Bye Hansen med Jan-Erik på femte. Øvrevoll-championatet?
- Man vil alltid bli champion. Men jeg tenker at det ikke er realistisk, Jeg har ikke nok ammunisjon. Måtte ha hatt 45-50 hester, sier Jan-Erik. Ganske bestemt. Han fortsetter: - Men det er heller ikke noe mål å ha så mye hest. Jeg er veldig glad for at stallen er omtrent full, det å drive fra flere staller kan ta bort fokuset fra enkeltindividet. Det er et stort ansvar og jeg er utrolig takknemlig for den tilliten hesteeierne gir meg. Uten hesteeiere går det ikke ann å holde på med galoppsport. 

Første jockeyseier som 16-åring
Vi tar plass i tidsmaskinen: Som 16-åring kom den første jockeyseieren på ryggen av 8-oddseren Hardman Sacc (25. september 2003), trent av Tommy K. Nilsson. Den 9. november 2023, hesten var Indy Humor, kom den siste av 252 jockeyseire på Øvrevoll. Om han savner løpsridningen? – Jeg kjenner fortsatt suget etter å ri løp. Men rir jeg løp, får jeg ikke gjort en god nok jobb som trener. Så der er valget tatt, uttaler trener Jan-Erik - i jockeydagene på bildet under. 


* Et nytt hopp bakover: Den gang dagene på Stabekk videregående gikk mot sin slutt, fulgte unge Neuroth drømmen og genene og sa et ganske tidlig farvel til skolebøkene. Men fagbrevet som telemontør, med karakteren 6, fikk ha med seg etter studier på kveldstid. Dagtiden tilhørte Øvrevoll. 

* Jan-Erik er raus med rosen til samboer Kristin Hilsen og hennes betydning for driften av hjemmebanen. Hun er ridelærer på Melsomvik vgs. to dager i uken – og ellers privat ridelærer i Bærum. Døtrene Marianne og Matilde er nå seks og tre år. Jan-Erik understreker at han trives veldig godt i papparollen.

Kaffegjest og stand-in
Pappa Wido Neuroth blir 78 i november. Han avsluttet den nesten evigvarende trenerkarrieren da 2023 bladde om til 2024. 1. januar 2024 hadde han logget 1154 seire på Øvrevoll på en glitrende CV der 21 Derby-seire stadig er skandinavisk rekord. Wido kom til Norge fra Duisburg i 1963. Og han kom alene - som 14-åring til gamle Østbanen. Dagens 14-åringer er knapt ute av SFO, men Wido var litt tidligere voksen. Han skapte sin egen fremtid – og Øvrevoll ble etter hvert hans kongegrike. Galopp-legenden ser stadig ut som han mangler datostempling og er ellers en god kaffegjest hos junior på lørdager. Og en enda bedre stand-in i trenerrollen og som sparring-partner når Jan-Erik trenger det. På Svensk Galopps bilde under; Wido og Jan-Erik i Stall Kalas' og Bokan-farger. Bokan vant Svensk Derby i 2015.

  

Jan-Erik om:

Å RI HESTER I TRENING: - Det gir meg en fordel med tanke på endringer, kjenne på baneforhold og individets begrensninger og hvilke ting som kan forbedres. Har lært meg til å bli bedre på å se hester fra sidelinjen etter at jeg skadet kneet. Jeg begynte å ri igjen for 14 dager siden etter skadeopptrening, har nytt korsbånd.

STALLEN OG DE ANSATTE: - Jeg har ingen sekretær, da blir det også mye administrativt arbeide. Dette skal være en god arbeidsplass, det smitter over på hestene. Jeg er for øvrig stolt av bedriftshelsetjenesten for de ansatte. Én mann per femte hest bør det ellers være i stallen. Jeg har seks heltidsansatte. Med meg selv blir det syv. Nora Hagelund Holm og Silje Strand rir også ut fler dager i uken. Den daglige driften; legge opp treningsprogram og selve jobben med hestene er det jeg liker aller best ved dette yrket. Hester er fantastiske dyr som gir og skaper utrolig mye følelser for alle som er involvert i sporten. 

HOBBIER: - Jobben tar veldig mye: Ti timer seks dager i uken - og løpsdager i tillegg. Man blir ikke galopptrener om man liker fritid. For å jobbe med dette må man like det. Jeg prøver å sette av det som er igjen til barna. Hobbier? Turer i skogen. Og jeg fisker litt, stort sett alene; én tur i året blir det vel med Steinar Holm.

VINTEREN I ÅR: - Har vært litt vel varierende. Var i Tyskland i fjor med noen hester. Vi er nok tre uker senere formmessig med hestene enn i 2025.   

OM TRENINGSTRATEGIEN: - Treningen tilpasses etter forholdene. Alle hester er forskjellige, de må følges opp individuelt. Jeg prøver selvfølgelig å prikke formen inn mot løp og spesielt store løp. At jeg er fornøyd med hestenes prestasjon i løp, er selvfølgelig et av målene jeg har. Jeg prøver alltid  å vinne de løpene jeg starter hester i. 

En kortversjon om noen av stallens hester fra mannen som kjenner dem best:

Theonello – har utviklet seg og blir spennende å følge som 4-åring. Starter torsdag.

Appelino – går en ny sesong i møte og trener fint. Har bare gått gode løp, litt uflaks i fjor, har en bra kapasitet.

Crystal Love – har utviklet seg bra og matches mot de beste sprinterne, det blir ikke lett som 4-årig hoppe. Men viser fine takter i trening - og er også meldt i noen Gruppe-løp i Tyskland senere på året.

Thunder Sea – sikter mot hoppeløpene i Skandinavia, går på alle banene. En veldig fin hoppe, som jeg er blitt utrolig glad i, gjør alltid sitt beste i løp. Best på mykt, men går også på blytungt ned mot 1600 meter. Går på lettere bane på distanser over 2000 meter.

Schamyl – ett års pause, trener fint og kommer nok ut i løp i juni. Det tar tid etter en så lang pause.

Icon Bling – går fint og er tidlig i form, mangler løp nå i april, men siktes mot Pramms Memorial 24. mai.

Strike Ten – har lagt seg fint ut og siktes mot de klassiske løpene samt Breeders’.

Charlie Nosto – vokser mye og trenger mer tid, viser at han kan være en hest for de klassiske løp.

Just Jameson – har også blitt sterkere enn i fjor, men som 4 åring blir det noen litt tøffere løp en i fjor med det formtallet han har.

Soledar – gikk fine løp i fjor, norskfødt litt sen hest som kommer til start torsdag, virker å ha tatt vinteren godt.

Galactico Bling – er blitt en mer komplett hest, men som 4-åring blir det noen litt tøffere løp enn i fjor med tanke på formtallet.

Nouvelle Fleur – utvikler seg hele tiden og kan være en hoppe for de klassiske løpene.

Ami De Vega – har lagt seg mer ut og er sterk. Litt senere i form enn i fjor da han trente i Tyskland på vinteren. Går de største stayer-løpene i Skandinavia og er meldt i flere Gruppe-løp i Tyskland, bl.a. i to Gruppe 1-løp i Berlin og Köln.

Zakopane – Kommer inn i stayer-eliten som 4-åring, noe som ikke blir lett. Men han er sterk, og dette er en god galoppør. Scandinavian Open og Oslo Cup er en plan. Stadig en sen hest, blir enda bedre mot høsten.

* Har elleve 2-åringer, ti skandinaviskfødte og én irskfødt. Fin variasjon i stammer og typer. Både litt tidlige hester, men også noen sene. Jeg gleder meg til å se hva de kan og hvordan de blir utover sesongen.

* Derby-hest? Det vet jeg ikke ennå, litt tidlig å si.

Jan-Eriks kommentarer til starthestene på Øvrevoll torsdag:

2 Matilda (1. løp, Oliver Wilson) er ute for å få rutine og erfaring.

- 4 Theonello (V65-5/V4-3, Oliver Wilson) trener bra, kommer sikkert til å trenge løpet. Men trives på sandbanen. 

- 5 Soledar (V65-6/V4-4, Oliver Wilson) har vokst i vinter, kan sitt formtall - og med et pent løp håper jeg hun er på trippelen. Men hester som har startet allerede i år, har nok en fordel her.