Stor kveld for William i Dubai

Skrevet av Thomas Gjelsås,  28.03.2026
Artikkelbilde
William Buick hadde en ny stor World Cup-kveld i Dubai. Han vant storløpet Dubai Turf med Ombudsman og red totalt inn 46,2 millioner norske kroner. Foto: Eirik Stenhaug.

Det ble en strålende Dubai World Cup-kveld for vår norske superstjerne William Buick. Han red prikkfritt hele kvelden, og høydepunktet var seieren med fantastiske Ombudsman i Dubai Turf. En triumf verdt hele 28,2 millioner kroner.

Det ble i det hele tatt en inntektsbringende ettermiddag for jockeyen fra Eiksmarka. Totalt red han inn i overkant av 46 millioner kroner. -Gratulerer til Dubai! Dette er en fantastisk kveld for hele galoppsporten, sa William da han entret vinnerpaddocken. Han fortsatte: -Ombudsman er en klassehest på alle måter. Vi vinner kontrollert i dag, og han viser hvor god han er. Det er utrolig stort å vinne på denne kvelden, sa mannen i blått som høstet stor applaus fra publikum på Meydan. Det er ingen tvil om at publikum setter pris på William Buick. Ombudsman er trent av John og Thady Gosden, og eid av Stall Godolphin. Sjeik Mohammed var selv til stede og smilte godt i vinnerpaddocken.

 

Hovedløpet til USA

Japanske Forever Young var tung favoritt i Dubai World Cup. Han gjorde slett ikke noe dårlig løp, men måtte nøye seg med sølv bak den amerikanske giganten Magnitude, ridd av Jose Ortiz. Han styrte begivenhetene hele veien og vant sikket. Treneren Steve Asmussen har vunnet Dubai World Cup en gang tidligere i 2008 med Curling som imponerte stort. William Buick ga utfordreren Meydaan et nydelig løpsopplegg og holdt sterkt til tredje. Magnitude fikk med seg utrolige 67.650.000 kroner for seieren.

 

Calandagan innfridde

Vi fikk se verdenstoppen Calandagan løpe i Dubai Sheema Classic, og det var selvsagt en opplevelse. Mickael Barzelona lå i baktroppen underveis, men oppløpet var forrykende og han vant i trygge hender foran West Wind Blows. Calandagan fikk snaue 24 millioner kroner for seieren. Hesten er trent av Francis Henri Graffard og eid av Aga Khan Studs.

*Danske Great Wish var ute i G1-løpet Al Quoz Sprint og ble ridd av Silvestre De Souza. Han gjorde et meget sterkt løp og var med langt fremme i det lengste. Det endte med en hederlig sjuendeplass for den Bent Olsen-trente 5-åringen. Den plasen var verdt snaue 150.000 kroner. Sandro De Paiva red Uptown Walk The Line i dagens første løp. Det endte ikke med beskjeden plassering denne gang, men en stor opplevelse er det uansett å ri på den største dagen i Dubai.